Dzisiaj trochę o tym, jak poczuć się lepiej, a więc o super właściwościach zdrowotnych spiruliny. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością w formie tabletek, kapsułek lub zielonego proszku. A po co kupować? Powodów jest kilka. Ta alga, która pod mikroskopem wygląda jak spirala, posiada niezwykle bogaty skład, w związku z czym wywiera dobroczynny wpływ na cały ludzki organizm.

 • Spirulina jest źródłem pełnowartościowego białka – zawiera aż do 70 proc. białka
  o wysokiej biodostępności, które jest budulcem mięśni, reguluje właściwy poziom cukru we krwi i powinno być składnikiem każdej dobrej diety.
 • Spirulina to moc witamin i minerałów – znajduje się w niej wapń, żelazo, beta-karoten, magnez, potas, sód, cynk, selen, fosfor i mangan. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, C, D i E.
 • Spirulina jest bogata w chlorofil, który wiąże metale ciężkie, przez co łatwiej jest pozbyć się ich z organizmu.
 • Spirulina jest silnym antyutleniaczem, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki
  odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się. Zawarty w spirulinie przeciwutleniacz,
  zwany fikocyjaniną, ma także dodatkową zaletę: wspomaga gospodarkę lipidową, wiążąc tłuszcze i minimalizując wchłanialność cholesterolu.
 • Spirulina uzupełnia niedobory kwasów Omega-3 i kwasu gamma linolenowego,
  których bardzo często brakuje w naszej diecie, a które redukują wysokie ciśnienie nawet o 30 proc., wykazują właściwości przeciwzapalne i wspomagają leczenie przewlekłych
  chorób serca czy stawów.
 • Spirulina przeciwdziała objawom alergii – przeciwdziała uwalnianiu histaminy, a tym
  samym takim przykrym objawom jak katar, wysypka, łzawienie.

 

Spirulina występuje zarówno w wodach słodkich, jak i morskich. Co odróżnia algi morskie od słodkowodnych? Te pierwsze zawierają jod i to tak dużą jego ilość, że z powodzeniem można stosować spirulinę morską jako jedyny składnik diety dostarczający organizmowi ten pierwiastek. Najpopularniejsze gatunki spiruliny morskiej to spirulina maxima czy spirulina pacifica. Spirulina słodkowodna to np. spirulina platensis.

 

Spirulinę można przyjmować jak lekarstwo, popijając kapsułkę wodą, można też dodawać sproszkowaną spirulinę do sałatek czy koktajli. Zupełnie bez obaw – jej smak jest nienachalny, delikatny. My polecamy również maseczki ze spiruliny – mają silnie oczyszczające działanie. Wystarczy zmieszać sproszkowaną spirulinę z wodą mineralną, a po uzyskaniu pożądanej konsystencji nałożyć na oczyszczoną skórę i pozostawić na około 15 minut.

 

Uwaga! Jak każdy naturalny składnik spirulina może zadziałać w sposób niepożądany, więc warto wiedzieć, jakich niespodzianek można się spodziewać:

*wzmożone pragnienie

*swędzenie skóry (efekt usuwania toksyn)

*nieznaczny przyrost masy ciała

 

Znaczne przedawkowanie spiruliny powoduje bezsenność, gorączkę i problemy żołądkowe. Pamiętaj więc, żeby stosować się do dawkowania zaleconego przez producenta.

Tags: , , , ,